Про інструмент
«Золото партій»
Онлайн-інструмент для візуалізації партійних звітів від ЧЕСНО, створений за підтримки IFES. Тут можна швидко отримати інформацію про кожен внесок на користь партій, кожен платіж з партійних рахунків та про всі задекларовані партіями активи. Для вибору окремої партії натисніть кнопку «Дізнатися більше» на головній сторінці, а перейти до порівняння доходів та витрат різних політичних сил можна за кліком на поле «Скільки коштують партії». Всі дані, що використовуються для розрахунків та візуалізацій, можна скачати в зручному для подальшої роботи табличному форматі. Перелік доступних для вибору партій постійно розширюватиметься, а інформація оновлюватиметься щоквартально.
Якщо у вас є пропозиції чи зауваження щодо роботи інструменту, а також якщо ви бажаєте допомогти із розпізнаванням партійних звітів — пишіть нам на електронну скриньку [email protected] або на офіційну фейсбук-сторінку руху ЧЕСНО.
Часті питання
1. Для чого потрібен інструмент “Золото партій”?
“Золото партій” - це наразі єдине місце, це фінансові звіти українських партій можна завантажити у кількох форматах, в тому числі у форматах відкритих даних. На відміну від PDF-файлів, звіти з інструменту “Золото партій” зручно використовувати для кількісної обробки інформації, що дозволяє отримати більш чітку і повну картину фінансового стану партій.
2. Які дані є у “Золоті партій”?
“Золото партій” містить повні дані з фінансових звітів партій, оприлюднених на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Тут є дані не лише звітів центральних офісів партій, але й звітів місцевих осередків, з точністю до окремого платежу.
3. Звіти яких партій представлені в інструменті?
Зараз на сторінках “Золота партій” представлені звіти парламентських партій. Найближчим часом ми додамо звіти ще 10 найбільших непарламентських партій, а в перспективі - великих регіональних партій.
4. Що можна дізнатися, не завантажуючи дані?
Без завантаження даних можна отримати базову загальну картину фінансового та майнового стану партій. На головній сторінці - найбільш загальна інформація та публікації ЧЕСНО на тему партійного фінансування. На сторінці профілю партії є повна інформація про звіт відповідної партії. Надходження та витрати візуалізовані в інтерактивному форматі - не вагайтеся натискати на візуалізацію, управління інтуїтивне. Всі дані звітів (в тому числі й внески та витрати) представлені у формі таблиць, працюють фільтри за датами, сумами, контрагентами, тощо. На сторінці порівняння представлені загальні дані надходжень та витрат партій для порівняння між собою.
5. Які дані можна завантажити та у яких форматах?
Якщо коротко - будь-яка інформація, що використовується у таблицях та візуалізаціях інструменту “Золото партій” може бути завантажена. З головної сторінки ви можете завантажити повні звіти усіх партій одразу у форматах XLSX та CSV, зі сторінок профілів партій окрім цих форматів доступне також завантаження у JSON.
6. Що таке XLSX, CSV, JSON?
а) XLSX - стандартний формат електронних таблиць у всіх версіях Microsoft Office, починаючи з MS Office 2007;
б) CSV - універсальний формат, призначений для перенесення даних між базами даних та програмами електронних таблиць, рекомендується використовувати у випадку, коли доводиться працювати у різних системах;
в) JSON - текстовий формат обміну даними між комп’ютерами, рекомендується для тих, хто працює з даними звітів засобами програмування
7. Якою є структура таблиць, представлених у “Золоті партій”?
Не секрет, що чинна форма звітності партій є досить громіздкою і містить надмірну кількість таблиць, які можна об’єднати без втрати будь-яких даних. Для власної зручності та зручності користувачів інструменту ми використовуємо оптимізовану структуру таблиць. Замість десятків таблиць офіційного звіту у нас дані представлені у семи основних таблицях (банківські рахунки, нерухомість, транспорт, нематеріальні активи, надходження, витрати та фінансові зобов’язання партій). Крім того, наші дані містять розподіл за областями та категоріями витрат, чого немає в офіційних звітах Докладніше з описом полів у кожній таблиці ви можете ознайомитися у таблиці метаданих.
8. Звідки краще качати дані?
Найзручніше завантажити дані безпосередньо з головної сторінки, натиснувши на кнопку “Завантажити дані”, що розташована під таблицею з узагальненими даними. Архів міститиме дані у форматі XLSX чи CSV за вашим вибором з інформацією про кошти на рахунках, майно (нерухомість, транспорт та нематеріальні активи), надходження, витрати та фінансові зобов’язання усіх партій. У випадку XLSX це буде таблиця із сімома вкладками, у випадку CSV - сім окремих таблиць. Дані також можна закачувати з профілів партії, для цього кнопка “Завантажити дані” є під візуалізаціями та під кожною із таблиць. Бонус такого підходу - можливість отримати потрібну інформацію у форматі JSON.
9. Як часто оновлюватимуться дані?
Дані парламентських партій оновлюватимуться щоквартально, а непарламентських - щорічно. Оскільки НАЗК публікує звіти у форматі PDF, для підготовки оновлених таблиць нам потрібен певний час - від кількох тижнів до місяця.
10. Наскільки точними є дані?
Ми докладаємо всіх зусиль, щоб дані були максимально точними. Єдиний спосіб перетворити дані із PDF у формати електронних таблиць - розпізнавання. Якщо зображення, що розпізнається, є недостатньо чітким, “нечищені” таблиці можуть містити неправильно розпізнану інформацію. Ми приділяємо велику увагу тому, щоб виправити всі помилки, зокрема у критично важливих полях на кшталт назви підприємств, імен внескодавців, номерів рахунків, дат та сум. Наприклад, сумарне відхилення для внесків парламентських партій складає 0,01% (21,5 тис. грн), а для витрат - 0,03% (77,5 тис. грн). Похибка надходжень чи витрат для звіту будь-якого осередку партії ніколи не перевищує 10 тис. грн. Тим не менше, для остаточної певності все ж радимо звірятися з електронними копіями партійних звітів, опублікованих на сайті НАЗК.
11. Як працювати із завантаженими даними?
Партійні звіти містять досить великі обсяги інформації, тож часто проаналізувати дані без додаткової обробки недостатньо. Для початку ми рекомендуємо користуватися фільтрами та зведеними таблицями - це досить потужні інструменти, здатні посилити базову аналітику та журналістські розслідування. В Інтернеті є вся потрібна інформація на ці теми, але якщо дуже треба - звертайтеся до нас, спробуємо пояснити швидко і доступно.
12. Загальні суми внесків та витрат партій у скачаних з головної сторінки таблицях та у профілях партій різні. Де помилка?
Як такої помилки немає. Річ у тому, що у таблицях внесків та витрат є певна кількість платежів, що проходять всередині партій - наприклад, місцеві осередки перераховують внески на рахунки центрального офісу, або партія “спускає” держфінансування на місця. Для того, щоб уникнути подвійного врахування цих сум при візуалізації, ми не зберігаємо такі платежі у нашій базі даних. Тим не менше, у загальних таблицях ці платежі є. Якщо ви їх відфільтруєте (значення “партійний осередок” у колонці “тип внескодавця” для внесків та “3.98” у колонці “коди витрат” для витрат), то суми збігатимуться.
13. Маю до вас питання. Куди звертатися?
Якщо цей FAQ не дав вичерпної відповіді на ваші запитання, якщо ви виявили баг чи маєте пропозиції щодо покращення функціоналу, а також якщо ви просто хочете висловити обурення, захоплення чи будь-які інші емоції чи думки щодо інструменту “Золото партій”, просимо писати на офіційну скриньку руху ЧЕСНО [email protected], або ж напряму на скриньку координатора розробки інструменту [email protected].